ul. Gen. Józefa Hallera 5 | Grudziądz

Komora Hiperbaryczna Grudziądz ZDROWIE

Oxyterapia w walce z migreną

Spis treści

Migrena jest powszechną chorobą, z którą borykają się miliony ludzi na całym świecie. Statystyki pokazują, że z bólem migrenowym każdego dnia walczy pomiędzy 10 a 20 procent całej populacji. Migrena jest schorzeniem przewlekłym, na które nie ma jednoznacznego lekarstwa. Przyjmowanie środków przeciwbólowych to dla większości migrenowców jedyna forma walki z tą chorobą. Na szczęście, istnieje także inny sposób na złagodzenie bólu migrenowego – tlenoterapia hiperbaryczna.

Migrena – czym jest i co ją wywołuje?

Migrena jest częstym i bolesnym rodzajem bólu głowy. Może trwać od kilku godzin do nawet kilku dni. Wywołuje ją wiele czynników, takich jak stres, zmiany pogody, a nawet światło. Ból bywa tak silny, że uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Migreny często idą w parze z nudnościami, wymiotami, a także wrażliwością na światło i dźwięk.

Naukowcy przez wiele lat prowadzili badania nad migrenami. Ustalono, że są one schorzeniem neurologicznym, spowodowanym przez zmiany w układzie nerwowym i naczyniowym.  Migreny mogą być dziedziczne, co oznacza, że ​​jeśli ktoś w Twojej rodzinie cierpi na migreny, istnieje duże prawdopodobieństwo, że Ciebie problem ten również będzie dotyczył.

Czynniki środowiskowe, które najczęściej wywołują bóle migrenowe to, między innymi:

  • zmiany pogody
  • zmiany ciśnienia atmosferycznego
  • światło
  • hałas
  • zapachy
  • zmiany w rytmie snu
  • stres
  • niektóre leki
  • niektóre pokarmy i napoje, takie jak kawa, czekolada, alkohol, owoce cytrusowe i pomidory 

Tlenoterapia hiperbaryczna na bóle migrenowe

Oxyterapia to stosunkowo nowa, nieinwazyjna metoda leczenia, która jest bardzo obiecująca w przypadku migreny. HBOT, czyli tlenoterapia hiperbaryczna, to zabieg, w którym pacjent poddawany jest działaniu wysoko stężonego tlenu pod ciśnieniem wyższym niż atmosferyczne. Ten wzrost ciśnienia umożliwia tlenowi łatwiejsze rozpuszczanie się w krwi i tkankach, co okazało się skuteczne w leczeniu różnych schorzeń.

Terapia HBOT jest stosowana w leczeniu migreny od kilku lat, ale dopiero niedawno zaczęła zyskiwać powszechną akceptację. Niewielkie badanie opublikowane w czasopiśmie Neurology w 2014 r. wykazało, że tlenoterapia hiperbaryczna skutecznie zmniejszała częstotliwość i nasilenie migren w grupie pacjentów, u których nie uzyskano odpowiedzi na inne metody leczenia.

Zwiększony poziom tlenu pomaga zmniejszyć stan zapalny i ból. Tlenoterapia jest bezpieczną i dobrze tolerowaną metodą leczenia, a efekty uboczne ograniczają się zazwyczaj do lekkiego dyskomfortu podczas samego zabiegu.

Jeśli cierpisz na migrenę i nie znalazłeś ulgi w innych metodach leczenia, HBOT może być warty rozważenia. Porozmawiaj ze swoim lekarzem o tym, czy zabieg w hiperbarycznej komorze tlenowej jest dla Ciebie odpowiedni.

Spis treści

Polecane artykuły