ul. Gen. Józefa Hallera 5 | Grudziądz

Komora Hiperbaryczna Grudziądz ZDROWIE

Tlenoterapia hiperbaryczna a leczenie boreliozy

Spis treści

Tysiące Polaków każdego roku zmaga się ze skutkami boreliozy przenoszonej przez kleszcze. Nasz kraj, ze względu na dużą ilość łąk i lasów, stanowi swego rodzaju skupisko tych pajęczaków – niestety, można je spotkać na każdym kroku. Wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy, że zostało zarażonymi boreliozą – objawy tej choroby są niejednoznaczne i często brane za zwykłe przeziębienie. Prawdziwy problem zaczyna się, gdy całość się nasila i utrudnia życie choremu. Jedną z metod leczenia boreliozy jest tlenoterapia hiperbaryczna – w jaki sposób pomaga w walce z tą chorobą?

Czym jest borelioza? Jak ją leczyć?

Borelioza jest wywoływana przez bakterię Borrelia burgdorferi i przenosi się na ludzi poprzez ukąszenie zakażonego kleszcza. Borelioza może powodować wiele różnych objawów, w tym gorączkę, wysypkę, bóle stawów, zmęczenie i problemy neurologiczne. Nieleczona choroba może prowadzić do poważnych, a nawet zagrażających życiu powikłań. 

Nie ma jednego, uniwersalnego sposobu na wyleczenie się z boreliozy, ale jest kilka rzeczy, które mogą pomóc. Po pierwsze, ważne jest postawienie właściwej diagnozy, aby mieć pewność, że leczy się to konkretne schorzenie. Po drugie, należy znaleźć odpowiedni dla siebie plan leczenia. Może on obejmować połączenie antybiotyków, suplementów i zmiany stylu życia. Wreszcie, ważne jest, aby być cierpliwym i konsekwentnym w leczeniu, ponieważ wyleczenie z boreliozy może zająć trochę czasu.

Wspomaganie leczenia boreliozy tlenoterapią

Jedną z metod wsparcia w okresie leczenia boreliozy jest zabieg w komorze hiperbarycznej. Udowodniono, że w połączeniu z odpowiednimi antybiotykami i rehabilitacją, tlenoterapia w znacznym stopniu wpływa na wyniki leczenia. 

Dzięki tlenoterapii hiperbarycznej poprawiają się funkcje immunologiczne organizmu, dzięki czemu toksyny są z niego usuwane szybciej. HBOT pomaga także pozbyć się bakterii z organizmu – w szczególności tych beztlenowych, takich jak bakteria boreliozy Borrelia burgdorferi. Antybiotyki, które są przyjmowane już od wczesnego stadium choroby osłabiają organizm. Tlenoterapia hiperbaryczna wzmacnia go, dzięki czemu negatywne skutki leczenia boreliozy nie są tak uciążliwe dla chorego.

Spis treści

Polecane artykuły