Tlenoterapia
Jaki jest cel terapii w komorze hiperbarycznej?
Co to jest HBOT?
Terminem „hiperbarycznej terapii tlenowej” lub „tlenoterapii hiperbarycznej” określa się zabiegi z wykorzystaniem komory hiperbarycznej – w skrócie HBOT.
Jest to nieinterwencyjna i bezpieczna metoda, która ma na celu poprawę samopoczucia fizycznego i psychicznego, przyspieszenie regeneracji, poprawę wyglądu, promowanie zdrowego stylu życia i umożliwienie szybkiego powrotu do aktywności po urazach lub operacjach.
Metoda ta opiera się na spędzeniu około godziny w miejscu o zwiększonym ciśnieniu (1,3ATA) i większym stężeniu czystego tlenu. Powoduje to wielokrotne zwiększenie jego stężenia w organizmie, nawet szesnastokrotnie. Dzięki temu umożliwia mu przechodzenie z nerwów włosowatych do komórek, które nie są dotlenione.
Duże ilości tlenu, w połączeniu z wyższym ciśnieniem niż występujące w normalnych warunkach, powodują uwalnianie gazów nie tylko w krwi, ale także w osoczu, limfie i płynie mózgowo-rdzeniowym. W ten sposób organizm staje się wyraźnie dotleniony, a także zdrowszy, odporny na choroby i zdolny do szybkiej regeneracji.
Dlaczego warto korzystać z sesji tlenoterapii w leczniczej komorze hiperbarycznej?
Zalety tlenoterapii
Szesnastokrotny wzrost ilości tlenu w organizmie spowodowany tlenoterapią hiperbaryczną wyostrza mechanizmy regeneracyjne organizmu.
Zostaje zwiększona produkcja fibroblastów, elastyny i kolagenu, a także komórek macierzystych.
Badania wykazały, że seria sesji w leczniczej komorze hiperbarycznej może ośmiokrotnie zwiększyć liczbę komórek macierzystych we krwiobiegu!
Hamuje to zachodzące w nich procesy starzenia, prowadzące do odbudowy wszystkich tkanek w organizmie.
W wyniku sesji w komorze hiperbarycznej poprawia się system immunologiczny. Ponadto zwiększyła się zdolność organizmu do usuwania toksyn i metali ciężkich z organizmu, co czyni ją przydatną do szybkiego leczenia i zwalczania chorobotwórczych patogenów.
Dodatkowo ulepsza pracę układów: kostno-stawowego, nerwowego, krwionośnego, oddechowego i pokarmowego.
Stany zapalne zostają zniwelowane, a zanika również ból.
Czemu warto skorzystać z usługi tlenoterapii?
Jaki wpływ ma tlenoterapia na organizm?
Dodatkowo hiperbaria tlenowa prowadzi do rozwoju nowych naczyń krwionośnych, co wspomaga dotlenienie i odżywienie tkanek nieunaczynionych.
Ponadto rozrzedza krew i zwiększa elastyczność ścian żył.
Czas powrotu do pełnej sprawności po intensywnym wysiłku fizycznym ulega znacznemu skróceniu dzięki zwiększeniu nasycenia organizmu tlenem, co jest niezwykle istotne dla osób uprawiających sport.
HBOT jest obecnie uważany za „legalny doping” ze względu na korzyści, jakich doświadczają sportowcy, którzy go stosują.
Dotleniony organizm jest w stanie ćwiczyć dłużej, ciężej i bardziej efektywnie. Ponadto, tlenoterapia hiperbaryczna przyspiesza powrót do zdrowia po urazach, zmniejsza obrzęki, skraca czas powrotu do zdrowia i usprawnia procedury rehabilitacyjne.
Kto korzysta z leczenia w komorze hiperbarycznej?
Połączenie zabiegów estetycznych z sesjami w łagodnej komorze hiperbarycznej
Sesje w łagodnych komorach hiperbarycznych są zalecane w połączeniu z zabiegami w klinikach medycyny estetycznej, ponieważ zwiększają one dotlenienie i mają większe stężenie komórek macierzystych, co korzystnie wpływa na skórę.
Stosowanie tlenoterapii hiperbarycznej spowalnia proces starzenia się, wspomaga detoksykację, przyspiesza metabolizm i pomaga w utrzymaniu prawidłowej wagi.
Przyspiesza gojenie się ran i skraca czas rekonwalescencji po zabiegach kosmetycznych i plastycznych.
Sesje w komorze hiperbarycznej – wskazania
W jakich przypadkach warto skorzystać z tlenoterapii hiperbarycznej?
Ze względu na duże bezpieczeństwo tlenoterapii hiperbarycznej i jej wysoką skuteczność, lista wskazań jest długa i stale się wydłuża. Oto niektóre z nich:
- zaburzenia dekompresyjne,
- zatrucie tlenkiem węgla,
- urazy tkanek miękkich: oparzenia, urazy od zmiażdżenia,
- nagła utrata słuchu,
- szumy uszne,
- uszkodzenia popromienne oraz martwica kości i tkanek miękkich,
- po przeszczepach skóry,
- przewlekła choroba zwyrodnieniowa stawów,
- obrzęki,
- choroby skóry: łuszczyca, trądzik, atopowe zapalenie skóry (AZS), egzema,
- choroba z Lyme,
- choroby serca i naczyń krwionośnych,
- migrena,
- depresja,
- nadwaga i otyłość,
- choroby układu nerwowego: udar mózgu, stwardnienie rozsiane, choroba Parkinsona, choroba Alzheimera, zespół otępienny, uszkodzenia mózgu,
- zespół Aspergera, autyzm,
- ADHD,
- rehabilitacja po Covid-19.
Czy terapia w komorze hiperbarycznej jest dostępna dla dzieci i osób starszych?
Kto może skorzystać z sesji w łagodnej komorze hiperbarycznej?
Prawie wszyscy! Jeśli nie występują u Ciebie żadne z wymienionych poniżej przeciwwskazań, możesz korzystać z dobrodziejstw komory hiperbarycznej. Sesje są nieinwazyjne, bezpieczne i obarczone minimalnym ryzykiem wystąpienia skutków ubocznych. To sprawia, że HBOT jest jedną z najbezpieczniejszych form terapii tlenowej. Może być stosowana przez osoby w każdym wieku – dzieci i osoby starsze. Sesje w łagodnej komorze hiperbarycznej przeznaczone są dla osób cierpiących na różne ostre i przewlekłe choroby, ale także dla każdego, kto chce zadbać o swoje zdrowie fizyczne i psychiczne, zachować urodę, poprawić wyniki sportowe lub przyspieszyć proces rekonwalescencji po zabiegach, ranach i stłuczeniach.
Kiedy nie należy korzystać z terapii w komorze hiperbarycznej?
Przeciwwskazania do sesji w komorze lekkiego ciśnienia
Względnymi przeciwwskazaniami są:
- niedawno przebyty zawał mięśnia sercowego,
- operacje w obrębie klatki piersiowej lub uszu,
- okres ciąży i laktacji,
- gorączka,
- klaustrofobia,
- wirusowe lub bakteryjne zakażenia dróg oddechowych, zatok lub uszu,
- rozedma płuc,
- rozsiane nowotwory złośliwe,
- ryzyko wystąpienia drgawek (np. w padaczce),
- zapalenie nerwu wzrokowego,
- rozrusznik serca,
- sferocytoza (genetyczna niedokrwistość hemolityczna),
- stosowanie niektórych leków w leczeniu: nowotworów (doksorubicyna/adriamycyna, cisplatyna), alkoholizmu (disulfiram), oparzeń (octan mafenidu/sulfamylonu),
- spożycie alkoholu lub narkotyków w ciągu ostatnich 24 godzin.
Przeciwwskazania bezwzględne to:
- odma opłucnowa
- chemioterapia.
Tlenoterapia hiperbaryczna
Dlaczego Terapia w komorze hiperbarycznej jest tak dobra?
Zaletą komory hiperbarycznej z Oxygen Season jest to, że tlen może być dostarczany na trzy różne sposoby, w zależności od preferencji pacjenta:
- Równoczesne napełnianie komory tlenem i powietrzem: w ten sposób powstaje mieszanina gazów o całkowitej zawartości tlenu wynoszącej około 25-30%. Eliminuje to konieczność zakładania na twarz maski tlenowej, która dla niektórych osób może być niewygodna i powodować dyskomfort. Rozwiązanie to umożliwia swobodne oddychanie powietrzem o zwiększonej zawartości tlenu, co w połączeniu ze zwiększonym ciśnieniem w pomieszczeniu daje efekt terapeutyczny.
- Przez maskę tlenową: Jest to najbardziej popularne rozwiązanie ze względu na wysokie stężenie skoncentrowanego tlenu, który jest wdychany do płuc. Do maski dostarczany jest czysty tlen, który częściowo miesza się z powietrzem w pomieszczeniu, dzięki czemu ilość tlenu docierającego do płuc szacuje się na około 80-95%. Procent ten zależy od gęstości samej maski.
- Przez „mikrofon” – tlen jest podawany przez pręt rozpylający, którego końcówkę umieszcza się na wysokości nosa i ust. Gaz jest wdmuchiwany do komory, gdzie miesza się z powietrzem i przy każdym wdechu dociera do płuc, bez konieczności przykładania maski do twarzy. Metoda ta pozwala na oddychanie powietrzem zawierającym około 60% tlenu. Dodatkowo komora hiperbaryczna Oxygen Season jest dwuosobowa! Posiada podwójny wlot doprowadzający tlen, do którego można podłączyć dwie oddzielne maski tlenowe. Jest to idealne rozwiązanie dla rodziców, którzy przychodzą na terapię z dzieckiem wymagającym leczenia w komorze hiperbarycznej. Rodzic może mu wtedy towarzyszyć i jednocześnie korzystać z dobrodziejstw tlenoterapii hiperbarycznej, a tym samym dbać o własne zdrowie!