Borelioza jest chorobą zakaźną przenoszoną przez kleszcze, która może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia pacjenta. Wywoływana jest przez bakterie gatunku Borrelia burgdorferi, które do krwiobiegu dostają się wraz ze śliną lub wymiotami pasożyta. Chorobę przenoszą jedynie zakażone kleszcze – oznacza to, że nie każde ukąszenie prowadzi do zarażenia. Pomimo tego warto zachować ostrożność i skonsultować się z lekarzem każdorazowo, gdy na naszym ciele żerował wspomniany pasożyt lub zauważymy niepokojące objawy związane ze swoim stanem zdrowia.
Borelioza znana jest również jako choroba z Lyme. To właśnie w tym mieście (USA, stan Connecticut) w latach 70. XX wieku zidentyfikowano jej pierwsze przypadki. Wówczas mieszkańcy Lyme borykali się z tajemniczą epidemią wywołującą zapalenia stawów. Z początku specjaliści nie mogli znaleźć źródła problemu. Dopiero po wielu badaniach klinicznych i epidemiologicznych naukowcy doszli do wniosku, że przyczyną tych niepokojących objawów jest bakteria B. burgdorferi przenoszona przez kleszcze.
Kleszcze to pasożyty, które występują prawie na całym świecie – w tym również w Polsce. Lubują się w obszarach trawiastych, dlatego są powszechnie spotykane na łąkach, polach i w parkach. Ich największe skupiska występują zazwyczaj w lasach liściastych oraz mieszanych, dlatego na każdą leśną wędrówkę warto założyć stosowną, zakrywającą ciało odzież. Kleszcze nie mają specyficznych preferencji co do swojego żywiciela. Ich ofiarą mogą paść zarówno osoby dorosłe, jak i dzieci czy zwierzęta.
Kleszcze stają się aktywne już przy temperaturze rzędu 5 stopni Celsjusza. Oznacza to, że w naszym klimacie pasożyty te można spotkać przez większą część roku. Ich największe skupiska tworzą się na przełomie maja i czerwca, a także września oraz października. Jeżeli chodzi o statystyki dobowe, to kleszcze swój szczyt aktywności mają w godzinach 7:00 – 11:00, a później od godziny 16:00 aż do zmroku.
Borelioza to choroba, która przebiega etapowo. Jej pierwsze objawy mogą pojawić się zarówno w ciągu 30 dni od ukąszenia, jak i po kilku latach. We wczesnej fazie u zarażonych pacjentów czasem występuje rumień wędrujący – jego średnica zazwyczaj osiąga minimum 5 centymetrów, trudno więc go przeoczyć. W tkance podskórnej natomiast zaczyna się rozmnażać bakteria B. burgdorferii, która po pewnym czasie dociera do narządów w organizmie. Wówczas ciało chorego może odpowiedzieć w różny sposób: poprzez gorączkę, bóle mięśni, migreny, osłabienie oraz złe samopoczucie.
Na tym jednak się nie kończy. Z biegiem czasu objawy boreliozy stają się jeszcze bardziej dokuczliwe. Borrelia burgdorferi zaczyna atakować tętnice, układ nerwowy, stawy, skórę oraz wzrok. Wówczas może dojść do tzw. porażenia Bella, które oznacza częściowy paraliż twarzy u chorego. Niekiedy borelioza wywołuje problemy z sercem, artretyzm, a także poważne zapalenie opon mózgowych. Jak widać, objawy choroby z Lyme mogą być różne i obejmować wiele obszarów naszego organizmu, przez co jej rozpoznanie zazwyczaj jest trudne dla osoby bez wykształcenia medycznego.
Na podstawie niektórych symptomów, lekarz może zlecić wykonanie badań potwierdzających obecność bakterii Borrelii burgdorferii w organizmie pacjenta. Istnieje tylko jeden specyficzny objaw, który pozwala na identyfikację boreliozy bez wykonywania testów laboratoryjnych – jest nim rumień wędrujący. Jego obecność na skórze wskazuje na rozwijającą się w ciele chorobę z Lyme. We wszystkich innych przypadkach diagnostyka boreliozy odbywa się poprzez wykonanie badania krwi.
Leczenie boreliozy – także w Grudziądzu – opiera się przede wszystkim na stosowaniu antybiotyków, które mają na celu zwalczenie bakterii Borrelia burgdorferi w organizmie pacjenta. Wybór konkretnego środka, jego dawkowanie oraz czas trwania terapii uzależnione są od stadium choroby, wystąpienia ewentualnych powikłań oraz indywidualnych czynników związanych ze stanem zdrowia osoby leczonej.
We wczesnym etapie rozwoju boreliozy, na przykład gdy jedyny objaw choroby to rumień wędrujący, leczenie polega na przyjmowaniu doustnych antybiotyków (może to być np. amoksycylina, doksycylina bądź cefuroksym) przez około 2-3 tygodnie. W przypadku zaawansowanego stadium choroby, bądź wystąpienia objawów neurologicznych lub kardiologicznych, forma przyjmowania antybiotyków może zostać zmieniona z doustnej na dożylną. Wówczas stosuje się cefotaksym, ceftriakson oraz penicylinę G.
Ważne jest, aby terapię antybiotykową rozpocząć jak najszybciej po postawieniu diagnozy przez lekarza. Regularne przyjmowanie przepisanych leków jest kluczowe dla skutecznego zwalczania choroby. Dodatkowo, w celu złagodzenia objawów można stosować środki przeciwbólowe lub, jeżeli ograniczamy ilość spożywanych medykamentów, korzystać z tlenoterapii w komorach hiperbarycznych. Po zakończeniu procesu leczenia kluczowe jest monitorowanie swojego stanu zdrowia. W przypadku wystąpienia powikłań lub nawrotów objawów, konieczna może okazać się dalsza hospitalizacja.
W społeczeństwie panuje przekonanie, że choroby z Lyme nie da się wyleczyć – a więc ma się ją do końca życia. Jest to często powielany mit. Wcześnie wykryta borelioza jest w pełni uleczalna przy pomocy antybiotykoterapii prowadzonej pod okiem specjalisty.
Borelioza to złożona choroba, o której wciąż krąży wiele mitów i fałszywych informacji. W celu szerzenia świadomości na temat tej groźnej infekcji, przedstawiamy kilka faktów, które z pewnością warto znać:
Należy pamiętać, że powyższe informacje mają charakter ogólny i nie zastępują porady medycznej. W przypadku jakichkolwiek pytań lub podejrzeń dotyczących boreliozy, zawsze zaleca się skonsultowanie z lekarzem lub innym specjalistą ds. chorób zakaźnych.
Czasem pomimo zachowania wszelkich środków ostrożności nie jesteśmy w stanie uchronić się przed kleszczem. Nawet podczas zwykłego spaceru w lesie pasożyt może niezauważony wślizgnąć się pod koszulkę i zatopić swoje szczękoczułki w naszej skórze. Jak postąpić w takiej sytuacji? Co zrobić jak ugryzie kleszcz?
Pierwszym krokiem jest oczywiście usunięcie pasożyta z naszego ciała. Nie należy zwlekać z tą czynnością – jeżeli prawidłowo pozbędziemy się go w ciągu 24 godzin od ugryzienia, w znaczący sposób zredukujemy ryzyko zarażenia boreliozą. Należy pamiętać, że kleszcza nie powinno się niczym smarować, ponieważ może to spowodować u niego wymioty, a tym samym przedostanie się jego śliny wraz z patogenami do naszego organizmu. Jeżeli nie czujemy się na siłach aby zabieg przeprowadzić samodzielnie, udajmy się do lekarza rodzinnego po pomoc.
Istotna jest obserwacja miejsca ugryzienia. Niewielkie zaczerwienienie nie jest powodem do niepokoju – jest to typowa reakcja organizmu po ukłuciu przez pajęczaka bądź owada. Po usunięciu pasożyta warto zrobić zdjęcie swojej skóry i przez następne dni porównywać czy jej stan się polepsza, czy wręcz przeciwnie. Pojawienie się rumienia jest jednoznaczne z zakażeniem boreliozą – w takim wypadku niezwłocznie należy skontaktować się z lekarzem, który ustali plan leczenia i przepisze stosowne antybiotyki.
Objawy towarzyszące boreliozie nie należą do przyjemnych i mogą trwać przez cały okres antybiotykoterapii. W celu ich złagodzenia warto sięgnąć po tlenoterapię hiperbaryczną, która stosowana regularnie wzmocni układ odpornościowy i pomoże pozbyć się bakterii B. burgdorferi z organizmu.
O komorach hiperbarycznych robi się coraz głośniej w całej Polsce. Urządzenia te umożliwiają osobom w nich przebywającym oddychanie tlenem w czystej postaci. Zabieg ten zwiększa ilość tego życiodajnego gazu we krwi, co z kolei przyczynia się do lepszej regeneracji organizmu i przyspiesza proces gojenia się tkanek.
Wielu lekarzy zaleca włączenie sesji w komorach hiperbarycznych w formie terapii uzupełniającej do standardowego planu leczenia boreliozy. Borrelia burgdorferi to bakterie beztlenowe, co oznacza, że mogą żyć wyłącznie w środowisku pozbawionym tego cennego gazu. Tlenoterapia hiperbaryczna poprzez zwiększenie ilości tlenu we krwi, tkankach i narządach pacjenta, pomaga wyeliminować szkodliwe patogeny z organizmu, tym samym przyspieszając proces leczenia boreliozy. Ponadto działa wzmacniająco, co jest szczególnie istotne w okresie antybiotykoterapii.
Nie musisz mieć skierowania od lekarza, aby zapisać się na tlenoterapię. Z usługi mogą korzystać zarówno osoby zdrowe, jak i te będące w trakcie leczenia boreliozy. Nie czekaj! Odwiedź nasz gabinet hiperbaryczny w Grudziądzu i odkryj uzdrawiającą moc tlenu już dziś!