Autyzm Grudziądz
- terapia z pomocą komory hiperbarycznej
Świat przyjazny dla osób cierpiących na autyzm w Grudziądzu
Czym jest autyzm?
Autyzm jest zaburzeniem rozwojowym, wypływającym na zdolności osoby chorej do komunikowania się i współdziałania z innymi. To zaburzenie ze spektrum, co oznacza, że zakres objawów i ich nasilenia jest bardzo szeroki, a każdy cierpiący na ASD (spektrum zaburzeń autystycznych), może wykazywać inne symptomy choroby.
Niektóre osoby z autyzmem funkcjonują bardzo dobrze i są w stanie żyć samodzielnie, podczas gdy inne mogą potrzebować przy tym znacznego wsparcia. To, co łączy większość osób z ASD to unikalne spojrzenie na świat i własna interpretacja zjawisk i wydarzeń życia codziennego. Zaburzenie to, choć u każdego objawia się inaczej, może skutkować także nadwrażliwością na zapachy i smaki, brakiem kontroli nad emocjami, czy też schematyczną reakcją na dane sytuacje.
Osoby cierpiące na autyzm często padają ofiarą dyskryminacji przez społeczeństwo. Jest to szczególnie widoczne wśród dzieci w wieku szkolnym, które ze względu na brak edukacji w tym zakresie, błędnie odbierają zachowania swoich rówieśników zmagających się ze spektrum autyzmu. Z tego względu, tak ważne jest szerzenie wiedzy w tym zakresie i pomoc w stworzeniu świata przyjaznego dla osób z ASD, również w Grudziądzu.
u osób z ASD
Ważne jest, by w czasie rozmowy być spokojnym i mówić prostym językiem. Osoby z ASD mogą mieć problemy z interpretacją, dlatego staraj się nie używać przenośni, sarkazmu i ironii. Trzymaj się tematu i zachowaj dystans, jeśli usłyszysz niemiły komentarz w swoim kierunku – sprawienie Ci przykrości na pewno nie było celem osoby cierpiącej na autyzm. Zamiast się denerwować, możesz spróbować wytłumaczyć, dlaczego jej słowa były dla Ciebie krzywdzące.
Przed komunikacją z osobami ze spektrum autyzmu stoi wiele wyzwań. Kluczowym aspektem jest zrozumienie istoty całego zaburzenia i świadomość, że osoba chora nie robi nic celowo. To autyzm kieruje jej zachowaniem i dyktuje, jak ma reagować na dane sytuacje.
- Edukuj siebie i innych na temat autyzmu
- Upominaj się o prawa osób z autyzmem
- Wspieraj organizacje, które służą osobom z autyzmem
- Zachowuj się z szacunkiem i zrozumieniem wobec osób z autyzmem
- Twórz środowiska integracyjne dla osób z autyzmem
Grudziądz! Co warto wiedzieć na temat autyzmu?
Jeśli masz bliską osobę ze spektrum autyzmu, możesz czasem mieć wrażenie, że znajdujesz się na całkowicie nieznanym terytorium. Zrozumienie ASD i jego objawów może pomóc Ci stać się lepszym wsparciem dla osoby chorej.
Oto kilka rzeczy, o których warto pamiętać:
- Osoby z autyzmem często myślą inaczej, niż osoby neurotypowe. Choć w większości przypadków to zaleta, może także stanowić spore wyzwanie. Przykładowo, osoba z ASD może być bardzo bezpośrednia i odbierać wszystko w sposób dosłowny, przez co nie jest w stanie zrozumieć sarkazmu, a to bywa kłopotliwe i prowokuje niemiłe sytuacje. Z drugiej jednak strony, jej unikatowe spojrzenie na świat sprawia, że często widzi szczegóły, których nikt inny nie dostrzega.
- Autyzm przyczynia się do upośledzenia zdolności komunikacyjnych osoby chorej – czasem w większym, a czasem w mniejszym stopniu. Oznacza to, że nie zawsze potrafią one od razu odczytać nasze intencje i zrozumieć przekazywany komunikat. Z tego względu warto w pierwszej kolejności lepiej poznać osobę ze spektrum, by zrozumieć jej styl komunikacji i móc się do niego dostosować.
- Osoby ze spektrum autyzmu często postrzegane są jako niezdolne do tworzenia więzi emocjonalnych z drugim człowiekiem. Jest to błędne przekonanie, ponieważ każdy przypadek jest inny, a bycie osobą nie – neurotypową nie przekreśla możliwości posiadania uczuć. Osoby z autyzmem również kochają i chcą być kochane.
Świat z punktu widzenia osoby z autyzmem
Jak może zachowywać się osoba z ASD?
- Osoby z autyzmem inaczej postrzegają świat niż osoby neurotypowe. Z tego względu mogą rzucać różne, nietypowe uwagi, dostrzegać szczegóły, których inni nie widzą, a nawet przeinaczać znaczenie prostych komunikatów.
- ASD często powoduje zaburzenia sensoryczne u osoby chorej. Niektóre osoby z autyzmem wykazują dużą wrażliwość na dźwięki, faktury i światło, a w niektórych przypadkach, również na konkretne zapachy i smaki.
- Wiele osób ze spektrum autyzmu wykazuje tendencję do popadania w ścisłą rutynę, bez której nie może normalnie funkcjonować. Dotyczy to także określonej, schematycznej reakcji na dane sytuacje.
- Osoby z autyzmem często lubują się w rzeczach, które powszechnie uważane są za nietypowe. Przykładowo, mogą interesować się dinozaurami lub pociągami, a nawet stać się ekspertami w tej dziedzinie.
- Wrażliwość na dotyk to jeden z objawów, który występuje u licznej grupy ludzi z ASD. Takie osoby unikają bliskiego kontaktu z drugim człowiekiem, niekiedy reagując gwałtownie, gdy ktoś naruszy ich strefę komfortu.
- Osoby ze spektrum autyzmu to wyjątkowe jednostki, które wymagają przede wszystkim zrozumienia. Ich zachowania mogą być bardzo zróżnicowane, ponieważ objawy u każdego są inne. Nie można wszystkich osób cierpiących na ASD wrzucać do jednego worka i oczekiwać od nich jednakowych reakcji.
Tlenoterapia hiperbaryczna w Grudziądzu, jako pomoc w leczeniu autyzmu
Ponieważ autyzm jest trwałym zaburzeniem pracy mózgu, niemożliwe jest jego pełne wyleczenie. To wczesne rozpoznanie, prawidłowo postawiona diagnoza i odpowiednio dobrana terapia są kluczowe do zagwarantowania osobom z ASD optymalnych warunków rozwojowych.
Terapia autyzmu może przybierać różne formy, od nauki codziennych czynności, po ćwiczenie zdolności komunikacyjnych – werbalnych i niewerbalnych. W wielu przypadkach sprawdza się również urozmaicenie standardowej terapii o hiperbarię tlenową – HBOT.
Szereg badań przeprowadzonych przez specjalistów z całego świata wykazał, że tlenoterapia hiperbaryczna w Grudziądzu jest skutecznym wsparciem w procesie łagodzenia objawów autyzmu. Ponieważ jedną z przyczyn zaburzenia może być niedotlenienie komórek mózgowych, dodatkowa dawka tlenu to dobry sposób, by wesprzeć wszystkie procesy w nich zachodzące.
- poprawy jakości snu
- zmniejszenia stanu zapalnego w mózgu
- zwiększenia poziomu energii i lepszej koncentracji uwagi
- poprawy zdolności komunikacji i umiejętności społecznych.
Ponieważ każda osoba z autyzmem jest inna i inaczej reaguje na różne bodźce i sytuacje, przed rozpoczęciem tlenoterapii hiperbarycznej należy skonsultować się z lekarzem specjalistą, który ma doświadczenie w leczeniu ASD i ustali, czy wybrana metoda jest odpowiednia dla pacjenta.
Korzyści z korzystania z terapii hiperbarycznej, dla dzieci z autyzmem w Grudziądzu
Korzyści płynące z terapii hiperbarycznej dla dzieci z autyzmem jest wiele. Najbardziej oczywistą z nich jest zwiększenie dotlenienia mózgu, co może prowadzić do poprawy funkcji poznawczych, umiejętności społecznych i komunikacji.
- zwiększony poziom energii
- poprawę wzorców snu
- zmniejszenie niepokoju i drażliwości
- zmniejszenie problemów żołądkowo-jelitowych
- zwiększoną zdolność koncentracji
- większa zdolność do
komunikowania się - większa interakcja społeczna
- lepszy kontakt wzrokowy
Wszystkie te korzyści mogą prowadzić do poprawy jakości życia zarówno dziecka, jak i jego rodziny.