ul. Gen. Józefa Hallera 5 | Grudziądz

Komora Hiperbaryczna Grudziądz ZDROWIE

Wskazania do hiperbarii tlenowej

Spis treści

Tlenoterapia, znana również jako tlenoterapia hiperbaryczna, to leczenie polegające na oddychaniu 100% tlenem w komorze ciśnieniowej. Wysokie stężenie tlenu pozwala na jego rozpuszczenie w krwiobiegu i dotarcie do obszarów ciała, które uległy urazowi lub są słabo ukrwione. Tlenoterapia przynosi wiele potencjalnych korzyści, m.in. zmniejsza stan zapalny, wspomaga gojenie i zwiększa poziom energii. Kto powinien się poddać hiperbarii tlenowej?

Wskazania do podjęcia tlenoterapii

Tlenoterapia pomaga w leczeniu wielu schorzeń, dlatego grono osób, które powinny się jej poddać jest dość obszerne. Przede wszystkim, sesja w komorze hiperbarycznej szczególnie polecana jest dla osób posiadających trudno gojące się rany – często cukrzyków. Szereg badań wykazał, że korzystanie z terapii tlenowej wraz z równoległym leczeniem chirurgicznym i antybiotykoterapią pozytywnie wpływa na wyniki leczenia stopy cukrzycowej.

Korzystanie z komory hiperbarycznej wskazane jest także osobom, które uległy zaczadzeniu. Zatrucie tlenkiem węgla może być śmiertelne, jeśli nie jest leczone w porę. Osoby chore, jak najszybciej muszą zostać hospitalizowane. Zaczadzenie leczy się poprzez podanie czystego tlenu, który wspomaga usuwanie dwutlenku węgla z organizmu. 

Wykazano, że HBOT jest także skuteczny w leczeniu wielu różnych rodzajów ubytków słuchu, w tym najczęściej występującego ubytku słuchu typu odbiorczego. Hiperbaria tlenowa może również pomóc w poprawie słuchu u osób, które doznały urazu mózgu lub przeszły operację ucha środkowego.

Tlenoterapia to także świetny sposób na przyspieszenie leczenia oparzeń, zakażeń i obrzęków. Hiperbaria tlenowa pomaga dostarczyć czysty tlen do organizmu, który łagodzi objawy i skraca okres rekonwalescencji.

Komora hiperbaryczna – kto jeszcze może skorzystać?

Często zadawane pytanie dotyczące terapii tlenowej brzmi: czy zdrowa osoba może skorzystać z komory hiperbarycznej? Odpowiedź jest twierdząca.

HBOT to świetny sposób na redukcję stresu i zmęczenia. Zabiegi w komorze hiperbarycznej pomagają także zwiększyć wydolność organizmu, a nawet poprawić kondycję skóry – w tym opóźnić proces jej starzenia. Hiperbaria tlenowa to zatem nie tylko sposób na leczenie schorzeń, ale także na zapobieganie im i ogólne wzmocnienie organizmu. Skorzystać z zabiegu może praktycznie każdy – nie czekaj więc długo i umów się już dziś!

Spis treści

Polecane artykuły