Gojenie ran to zdolność organizmu do odbudowy uszkodzonej powierzchni skóry. W zależności od głębokości rany, a także czynników takich jak choroba lub stan zapalny, proces ten może wydłużyć się w czasie. Na szczęście, istnieje pewien sposób mogący skrócić okres rekonwalescencji – tlenoterapia hiperbaryczna.
Jak przebiega proces gojenia się ran?
Zdolność organizmu do gojenia się ran to zadziwiający proces. Aby zrozumieć, w jaki sposób goją się rany, należy najpierw poznać różne rodzaje tkanek w organizmie. Wyróżnia się trzy rodzaje tkanek:
- tkanka nabłonkowa – ten rodzaj tkanki pokrywa powierzchnię ciała. Znajduje się również w wyściółce jam ciała, takich jak jama ustna, nos i przewód pokarmowy.
- tkanka łączna – ten rodzaj tkanki spaja ciało. W jej skład wchodzą kości, chrząstki i krew.
- tkanka mięśniowa – ten rodzaj tkanki tworzy mięśnie ciała.
Kiedy pojawia się rana, organizm w pierwszej kolejności musi zatamować krwawienie. Dokonuje się tego poprzez krzepnięcie. Krzepnięcie jest procesem, w którym komórki krwi i białka współpracują ze sobą, tworząc swego rodzaju korek, który uszczelnia ranę. Po zatrzymaniu krwawienia kolejnym etapem procesu gojenia jest naprawa uszkodzonej tkanki. Odbywa się to w procesie zwanym regeneracją. Regeneracja to proces, w którym organizm wytwarza nową tkankę, która zastępuje uszkodzoną. Ostatnim etapem procesu gojenia jest przebudowa tkanki przez organizm. Odbywa się to w procesie zwanym remodelingiem. Remodelowanie to proces, w którym organizm zmienia strukturę tkanki, aby ją wzmocnić.
Czy hiperbaria tlenowa przyspiesza gojenie się ran?
Wiele osób słyszało o tlenoterapii hiperbarycznej, ale niewiele osób wie, jak może ona pomóc w gojeniu się ran. Tlenoterapia hiperbaryczna to zabieg, w którym osoba jest “kąpana” w komorze tlenowej, która jest wypełniona czystym tlenem. Zabieg ma na celu zwiększenie stężenia tego gazu w krwi pacjenta.
Tlenoterapia hiperbaryczna jest uważana za skuteczną metodę leczenia ran, ponieważ tlen jest niezbędny do ich prawidłowego gojenia. Gaz ten jest potrzebny do produkcji kolagenu, który jest głównym składnikiem tkanki łącznej. Bez kolagenu, rana nie będzie się goić. Hiperbaria tlenowa może przyczynić się także do zmniejszenia stanu zapalnego. Stan zapalny jest normalną reakcją na uraz, ale może opóźniać gojenie się ran. Poprzez zmniejszenie stanu zapalnego HBOT może pomóc w przyspieszeniu tego procesu. Tlen jest również potrzebny do produkcji krwinek czerwonych, które transportują go do tkanek. Kiedy krew jest bogata w tlen, może ona lepiej transportować składniki odżywcze, co jest kluczowe dla gojenia się ran.
Tlenoterapia hiperbaryczna jest szczególnie skuteczna w leczeniu oparzeń, ponieważ tlen jest niezbędny do gojenia się tkanki. Hiperbaria tlenowa może pomóc w gojeniu się ran, które są trudne do leczenia, takich jak oparzenia III stopnia. Terapia ta jest również skuteczna w leczeniu owrzodzeń i odleżyn.