ul. Gen. Józefa Hallera 5 | Grudziądz

Komora Hiperbaryczna Grudziądz ZDROWIE

Wibroterapia kontra sarkopenia

Spis treści

Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), osoby powyżej 65 roku życia powinny zasięgnąć minimum 150 minut aktywności fizycznej w ciągu 7 dni – daje to około 20 minut ruchu dziennie. Dla jeszcze lepszych korzyści zdrowotnych, zaleca się czas ten zwiększyć dwukrotnie. Jednym z negatywów spowodowanych brakiem wystarczającej ilości aktywności fizycznej w codziennym życiu jest sarkopenia. Co to takiego i czy wibroterapia wspomaga jej leczenie?

Czym jest sarkopenia?

Sarkopenia jest procesem starzenia się, który prowadzi do utraty masy mięśniowej oraz poważnych konsekwencji z tym związanych. Zespół sarkopeniczny postępuje naturalnie i często pogarsza się wraz z wiekiem pacjenta. W miarę jak mięśnie słabną, nasza zdolność do wykonywania codziennych czynności, takich jak poruszanie się, chodzenie i podnoszenie ciężkich przedmiotów, również maleje. Proces ten może być przyspieszony przez różne czynniki, w tym brak aktywności fizycznej, niedobór białka lub niektóre choroby, w tym choroba Parkinsona oraz cukrzyca. Sarkopenia najczęściej dotyka osoby po 60 roku życia. 

To, jak szybko choroba będzie się rozwijać uwarunkowane jest wieloma czynnikami. Zaliczyć do nich można styl życia, predyspozycje genetyczne, spadek poziomu hormonów, występujące choroby, czy też mniejszą zdolność komórek macierzystych do regeneracji. Choć istnieje kilka środków zaradczych przeciwko sarkopenii, lekarze w tej kwestii są ze sobą zgodni – najskuteczniejszym sposobem na spowolnienie procesu utraty masy mięśniowej jest zmiana trybu życia na bardziej aktywny.

Sarkopenia i jej skutki

Niestety, sarkopenia to uciążliwa choroba niosąca ze sobą poważne konsekwencje. Główną z nich jest potrzeba zależności od innych osób – mocno rozwinięty zespół sarkopeniczny upośledza zdolności ruchowe danej osoby, przez co nie jest ona w stanie samodzielnie wykonać podstawowych czynności. W konsekwencji pacjent skazany jest na częste hospitalizacje, a niekiedy i umieszczenie w placówce opieki długoterminowej. 

Do pozostałych skutków sarkopenii zaliczyć można:

  • Ogólne pogorszenie jakości życia
  • Osłabienie i utratę masy mięśniowej
  • Zwiększone ryzyko upadków i złamań
  • Pogorszenie zdolności motorycznych, a niekiedy także funkcji poznawczych
  • Zwiększone ryzyko chorób sercowo-naczyniowych i cukrzycy

Wibroterapia w walce z sarkopenią

Badania naukowe potwierdzają, że wibroterapia ma pozytywny wpływ na mięśnie osób cierpiących na sarkopenię. Podczas jednego z eksperymentów, badacze poddali uczestników regularnym zabiegom wibracyjnym przez okres 12 tygodni. Obszar badany obejmował uda pacjentów. Stwierdzono, że wibroterapia zwiększyła siłę izometryczną badanych, a także zawartość miozyny w ich tkance mięśniowej. 

Powyższe wyniki mówią jasno: miejscowy trening wibracyjny może pomóc w leczeniu sarkopenii oraz związanej z nią utraty siły mięśniowej. Wibroterapia jest prostym zabiegiem, który zajmuje niewiele czasu. Może on być także stosowany u osób zmagającymi się ze schorzeniami nerwowo-mięśniowymi lub chorobami stawów.

Wibroterapia jest bardzo dobrym uzupełnieniem aktywności fizycznej dla seniorów. Jej niewątpliwą zaletą jest to, że jest w stanie pomóc w leczeniu sarkopenii u osób z ograniczeniami ruchowymi. Już teraz umów się na zabieg wibroterapii!

Spis treści

Polecane artykuły