ul. Gen. Józefa Hallera 5 | Grudziądz

Komora Hiperbaryczna Grudziądz ZDROWIE

Tlenoterapia hiperbaryczna dla dzieci – czy to bezpieczne?

Spis treści

Tlenoterapia hiperbaryczna w ciągu ostatnich kilku lat zdobyła rzeszę wiernych fanów na całym świecie. Stosują ją głównie celebryci, sportowcy, a także ludzie borykający się z różnymi dolegliwościami zdrowotnymi. Choć przeważająca część użytkowników hiperbarbarycznych komór tlenowych to osoby dorosłe, coraz częściej widujemy w nich także dzieci. Czy to na pewno dobry pomysł? Jak przygotować kilkulatka do zabiegu i czy tlenoterapia hiperbaryczna jest w pełni bezpieczna dla dzieci? Wyjaśniamy!

Czy tlenoterapia hiperbaryczna jest odpowiednia dla dzieci?

Pod terminem tlenoterapia hiperbaryczna kryje się zabieg, w którym pacjent przez godzinę do 90 minut przebywa w specjalnej komorze, w której panuje wysokie ciśnienie – niekiedy nawet trzy razy wyższe niż atmosferyczne. Takie warunki zwiększają przyswajalność tlenu przez organizm człowieka – dzięki czemu, podając go w wysokim stężeniu, przenika do głębokich warstw komórek skóry, mózgu oraz narządów wewnętrznych. Tlenoterapia hiperbaryczna jest skuteczną metodą walki z licznymi zaburzeniami i nie posiada żadnych ograniczeń dotyczących minimalnego wieku pacjenta korzystającego z zabiegu

Tlenoterapia u noworodków

Z pewną formą terapii tlenowej styczność mają nawet noworodki i wcześniaki. Mowa tutaj o tlenoterapii biernej, którą stosuje się w szpitalach w celu leczenia ZZO – Zespołu Zaburzeń Oddychania. W czasie jej trwania maluch umieszczany jest w budce tlenowej, w której podawany jest mu tlen o wyższym stężeniu, niż normalnie. Niekiedy podczas tlenoterapii biernej stosuje się również maski tlenowe oraz kaniule donosowe. To bezinwazyjna  podstawowa metoda leczenia ZZO, z którym według statystyk zmaga się około 10% dzieci.

Choć tlenoterapia bierna różni się od hiperbarycznej, oba zabiegi opierają się na tym samym fundamencie – czystym tlenie podawanym w warunkach zwiększonego ciśnienia. Pokazuje to, że cała idea tlenoterapii jest bezpieczna, a w niektórych wypadkach nawet wskazana od pierwszych chwil życia. 

Terapia hiperbaryczna dla dzieci | Zalecenia

Z komór hiperbarycznych najczęściej korzystają dzieci dotknięte różnego rodzaju zaburzeniami neurologicznymi, takimi jak autyzm, zespół Aspergera, dziecięce porażenie mózgowe czy ADHD. W takich wypadkach, bardzo często to lekarze prowadzący zalecają zapisanie dziecka na serię zabiegów HBOT, w celu przyspieszenia procesu regeneracji komórek nerwowych, co stanowi ogromne wsparcie w leczeniu wyżej wymienionych chorób.

Ponadto, tlenoterapia hiperbaryczna pozytywnie wpływa na układ pokarmowy małego pacjenta – poprawia perystaltykę jelit, reguluje wydzielanie soków trawiennych, a także przyspiesza proces regeneracji układu trawiennego. To bardzo istotne, ponieważ problemy natury gastrologicznej to częsty towarzysz licznych zaburzeń neurologicznych, w tym m.in. zespołu Downa. 

Sesje w komorze hiperbarycznej to także dobry sposób na redukcję nadpobudliwości dziecka, wprawienie go w stan relaksu, wyciszenia i ograniczenie stopnia jego nadpobudliwości – stąd też wywodzi się duża popularność tlenoterapii wśród rodziców, których pociechy chorują na ADHD.

Czy zdrowe dzieci mogą korzystać z tlenoterapii?

Odpowiedź na powyższe pytanie jest twierdząca. Tlen to życiodajny gaz, który przyczynia się do ogólnej poprawy samopoczucia i stanu zdrowia. Dzieci i dorośli mogą uczęszczać na zabiegi tlenoterapii hiperbarycznej w celu wzmocnienia układu immunologicznego. Jest to niezwykle ważny aspekt szczególnie w sezonie jesienno-zimowym, gdy bakterie i wirusy tylko czekają na pokonanie układu odpornościowego i przedostanie się do organizmu dziecka.

Tlenoterapia hiperbaryczna dla dzieci | Przeciwwskazania

Seanse tlenoterapii w komorze hiperbarycznej są bezpieczne dla większości dzieci. Jednak, podobnie jak w przypadku innych zabiegów medycznych, istnieją pewne przeciwwskazania, które mogą wykluczać poszczególne młode osoby z ich wykonywania. Należą do nich, między innymi:

  • epilepsja
  • klaustrofobia
  • przewlekłe zapalenie zatok
  • przewlekłe infekcje dolnych i górnych dróg oddechowych
  • niedawno przebyte operacje w obrębie uszu, skroni i klatki piersiowej

Nawet jeżeli dziecka nie obejmują wyżej wymienione przeciwwskazania, przed rozpoczęciem tlenoterapii hiperbarycznej warto skonsultować się z lekarzem, który udzieli profesjonalnej opinii na temat stanu zdrowia malucha. 

Spis treści

Polecane artykuły