Depresja jest poważnym schorzeniem, które dotyczy miliony osób na całym świecie. Przyczyny tej choroby nie są w pełni znane, ale uważa się, że jest to połączenie czynników genetycznych, biologicznych, środowiskowych i psychologicznych. Leczenie depresji polega w głównej mierze na przyjmowaniu leków i podjęciu terapii. Plan leczenia można jednak rozszerzyć o dodatkowe zabiegi – w tym tlenoterapię hiperbaryczną.
Depresja – objawy
Depresja to coś więcej niż tylko uczucie smutku lub przygnębienia przez pewien okres czasu. Jest to poważna choroba, która ma negatywny wpływ na samopoczucie, myślenie i sposób działania. Może ona prowadzić do różnych problemów emocjonalnych i fizycznych oraz obniżać zdolność danej osoby do funkcjonowania w pracy i w domu.
Symptomy mogą się różnić w zależności od osoby, ale istnieją pewne wspólne cechy, które mogą wskazywać na rozwój choroby. Najczęściej spotykane objawy depresji, to:
- utrzymujący się smutek, niepokój lub „pusty” nastrój
- utrata zainteresowania lub przyjemności z wykonywanych czynności
- niepokój, drażliwość lub nadmierna płaczliwość
- poczucie winy i bezradności
- trudności z pamięcią, podejmowaniem decyzji lub koncentracją
- spadki energii, zmęczenie
- bezsenność, nadmierna senność lub budzenie się wczesnym rankiem
- apetyt i/lub zmiany wagi
- myśli o samobójstwie, a także jego próby
- bóle ciała, bóle głowy, problemy trawienne i skurcze bez wyraźnej przyczyny fizycznej i/lub które nie ustępują nawet po zastosowaniu leczenia
Jeśli powyższe objawy utrzymują się u Ciebie dłużej niż dwa tygodnie, koniecznie skontaktuj się z lekarzem – może to oznaczać, że cierpisz na depresję.
Komora hiperbaryczna w walce z depresją
Depresja może być hospitalizowana, ale proces ten bywa długotrwały i czasochłonny, dlatego też wiele osób szuka alternatywnych metod leczenia, które mogą pomóc im w walce z tą chorobą. Jedną z takich alternatywnych metod jest tlenoterapia hiperbaryczna. Zabieg ten wykonuje się w specjalnej komorze, w której panuje bardzo wysoki poziom ciśnienia tlenu. Skutkiem hiperbarii tlenowej jest lepsze dotlenienie organizmu, w tym jego tkanek i narządów.
Jak tlen może pomóc osobie z depresją?
Tlen jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. To na nim spoczywa odpowiedzialność za wiele procesów, takich jak oddychanie, krążenie krwi, przemiana materii czy też utrzymanie optymalnej temperatury ciała. Tlen jest również niezbędny do prawidłowego funkcjonowania mózgu. Narząd ten jest odpowiedzialny za wiele funkcji w organizmie, takich jak myślenie, odczuwanie emocji, pamięć czy też koordynacja ruchowa. Tlen, czyli nasz życiodajny gaz wspiera także odbudowę tkanek i pobudza neurony do działania. Sesja w komorze hiperbarycznej poprawia samopoczucie i usprawnia pracę mózgu. Ten szereg działań może być pomocny w walce z depresją – warto więc rozważyć rozszerzenie swojego planu leczenia o tę metodę po uprzedniej konsultacji z lekarzem.