ul. Gen. Józefa Hallera 5 | Grudziądz

Komora Hiperbaryczna Grudziądz ZDROWIE

Leczenie depresji Grudziądz

Komora Hiperbaryczna Grudziądz ZDROWIE

Kluczowe Informacje na temat depresji

Czym jest depresja?

Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), depresja zajmuje wysokie miejsce na liście najczęściej występujących chorób na świecie. Co więcej, prognozy mówią, że do 2030 roku awansuje ona na pierwszą pozycję tego niefortunnego rankingu. Ponieważ depresja zyskała już miano choroby cywilizacyjnej, ważne jest szerzenie o niej wartościowych informacji, by każdy w porę dostrzegł czyhające zagrożenie.

Czym jednak tak dokładnie jest depresja? To stan, w którym osoba chora odczuwa długotrwałe przygnębienie, smutek i bezradność – często bez wyraźnego powodu. Niekiedy objawom tym towarzyszą także kłopoty ze snem, apetytem, a nawet pamięcią. Ponieważ depresja oddziałuje na nastrój chorego i jego sposób postrzegania rzeczywistości, należy do grupy zaburzeń psychicznych.

Depresja utrudnia, a niekiedy uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Chorego często wypełnia uczucie pustki i bezsilności. Przestaje czerpać radość z ulubionych rzeczy, jest wiecznie zmęczony i przygaszony. Osoba chora na depresję często izoluje się od innych, ponieważ nie widzi sensu w rozmowie o swoim problemie, ani nadziei na jego wyleczenie.

Kluczowe Informacje na temat depresji
Komora Hiperbaryczna Grudziądz ZDROWIE

Jak rozpoznać depresję?

Jak rozpoznać depresję?

Objawy depresji

Depresja może dotknąć tak naprawdę każdego – bez znaczenia jest tutaj wiek, płeć, status społeczny czy wykształcenie. Choroba ta może pojawić się nagle lub narastać stopniowo. Pierwsze objawy depresji bywają bagatelizowane i postrzegane jako zwykłe zmęczenie lub chwilowe pogorszenie samopoczucia. Niestety, bardzo często okazuje się jednak, że problem jest bardziej złożony i wymaga leczenia.

Główne objawy depresji, to:

  • obniżony nastrój,
  • permanentne uczucie zmęczenia,
  • zaburzenia koncentracji i problemy z pamięcią,
  • utrata zdolności do odczuwania przyjemności (anhedonia).

Wyżej wymienione symptomy stanowią fundament do wykrycia choroby. Jeśli doskwierają Ci minimum dwa z nich, może to oznaczać, że cierpisz na depresję. Dodatkowe objawy, które mogą wskazywać na istnienie choroby, to: zaburzenia snu i apetytu, pesymistyczne myśli, niska samoocena, trwanie w poczuciu winy, spowolnione tempo mówienia, a także bóle żołądka, głowy, pleców. 

Powyższe symptomy mają jedynie charakter pomocniczy – ich celem jest nakierowanie chorego na swoją potencjalną dolegliwość. Należy pamiętać, że pewną diagnozę może postawić wyłącznie lekarz.

Komora Hiperbaryczna Grudziądz ZDROWIE

W razie potrzeby, skontaktuj się z nami

Komora Hiperbaryczna Grudziądz ZDROWIE

Jak pomóc osobie z depresją?

Osoby cierpiące na depresję często nie wykazują chęci do rozmowy o swoim problemie, mimo, że jej potrzebują. Ważne jest, by podchodzić do sytuacji ze spokojem i nikogo do niczego nie zmuszać. Osoba chora musi poczuć się bezpiecznie w Twoim towarzystwie. Bądź więc cierpliwy i trzymaj się trzech kroków:

Rozmawiaj, Wysłuchaj, Zrozum.

Komora Hiperbaryczna Grudziądz ZDROWIE

Jak walczyć z depresją?

Leczenie depresji

Gdy poczujemy, że coś jest nie tak, często ogarnia nas jeszcze większe uczucie bezsilności. Co robić, gdy podejrzewamy u siebie depresję? W pierwszej kolejności dobrze jest udać się do lekarza psychiatry. Postawi on właściwą diagnozę, skieruje na dodatkowe badania, przepisze receptę na leki, a także, w razie konieczności – wystawi zwolnienie do pracy. Psycholog niestety nie ma takiej mocy, jego główną rolą jest udzielenie porady i skierowanie pacjenta na właściwą psychoterapię.

Leczenie depresji można podzielić względem dwóch metod. Jest to: leczenie farmakologiczne i leczenie niefarmakologiczne. Pierwsza metoda zaliczana jest do najbardziej efektywnych – polega na przyjmowaniu przez pacjenta odpowiednich leków antydepresyjnych. Leczenie niefarmakologiczne to natomiast wszystkie działania, mające na celu poprawę stanu zdrowia osoby chorej, bez zażywania przez nią medykamentów.  Może to dziać się, na przykład, za pomocą sesji z psychologiem, tlenoterapii hiperbarycznej, a nawet elektrowstrząsów.

 

Jak walczyć z depresją?
Komora Hiperbaryczna Grudziądz ZDROWIE

Profilaktyka depresji

Profilaktyka depresji

Jak zapobiegać depresji?

Depresja jest zagrożeniem, wobec którego jednak nie jesteśmy całkowicie bezradni. Stosując się do zaleceń lekarzy, jesteśmy w stanie uchronić siebie i bliskich przed tą wyniszczającą chorobą. Główną rolę w profilaktyce depresji odgrywa styl życia. Aktywność fizyczna, zdrowa dieta, unikanie stresujących sytuacji i regularny sen to najlepsze, co można zrobić dla swojego organizmu, aby zapobiec rozwojowi stanu depresyjnego.

Nie bez znaczenia jest także odpoczynek w naszym życiu. Należy słuchać swojego ciała, które często jasno komunikuje, że czas na przerwę. Długotrwały wysiłek – zarówno fizyczny jak i psychiczny – jest dla organizmu dużym obciążeniem, po którym bez odpowiedniej regeneracji stajemy się osłabieni, a tym samym bardziej podatni na rozwój choroby. Praca to nie wszystko – warto sobie to uświadomić, nim będzie za późno.

 

Komora Hiperbaryczna Grudziądz ZDROWIE

Zapamiętaj!!

Osoba cierpiąca na depresję potrzebuje czasu, aby uporać się z tą chorobą. Nie wszystko się uda od razu. Bądź cierpliwy i wyrozumiały.

Komora Hiperbaryczna Grudziądz ZDROWIE
Metody walki z depresją
  • Leczenie farmakologiczne
  • Aktywność fizyczna i właściwa dieta
  • Fototerapia
  • Psychoedukacja i psychoterapia
  • Tlenoterapia hiperbaryczna
  • Elektrowstrząsy
Komora Hiperbaryczna Grudziądz ZDROWIE

Łagodna komora hiperbaryczna a depresja

Czy tlenoterapia hiperbaryczna może pomóc w leczeniu depresji?

Depresja to złożona choroba, której wyleczenie jest możliwe, jednak wymaga podjęcia odpowiednich kroków. Przyjmowanie leków antydepresyjnych i uczęszczanie na terapię poznawczo – behawioralną to nie jedyna metoda walki z tym schorzeniem. Jak dowodzą ostatnie badania, tlenoterapia w łagodnej komorze hiperbarycznej może być realnym wsparciem w procesie leczenia zarówno stanów depresyjnych, jak i samej depresji.

Tlen jest niezbędnym elementem dla mózgu – to właśnie on pozwala mu prawidłowo funkcjonować, a także dba o jego rozwój i odpowiednią regenerację. Niestety, niekiedy nie udaje się nam dostarczyć mu wymaganej dawki (72 litry tlenu na dobę), co skutkuje zaburzeniem pracy całego układu nerwowego. Choroby neurologiczne często stanowią ogniwo zapalne do rozwoju stanów depresyjnych, dlatego ważne jest, by dbać o odpowiednie dotlenienie organizmu – pomóc w tym może HBOT.

Mózg nie odbudowywuje się sam – potrzebuje do tego odpowiedniego bodźca, czyli tlenu. Dzięki serii zabiegów w łagodnej komorze hiperbarycznej przyspieszony zostaje metabolizm komórek nerwowych, co jest jednym z kluczowych aspektów w leczeniu depresji. Dodatkowa dawka tlenu jest także wsparciem dla funkcjonowania ośrodkowego układu nerwowego. Pod jej wpływem neurony zostają aktywowane – rozpoczyna się proces odbudowy mózgu.

Korzyści z zastosowania terapii w komorze hiperbarycznej w medycynie sportowej
Komora Hiperbaryczna Grudziądz ZDROWIE

Czy HBOT usprawnia pracę układu nerwowego?

Czy HBOT usprawnia pracę układu nerwowego?

Wpływ tlenoterapii hiperbarycznej na ośrodkowy układ nerwowy

Ze względu na pozytywny wpływ tlenoterapii hiperbarycznej na ośrodkowy układ nerwowy, wskazane jest włączenie serii zabiegów w komorze do standardowego planu leczenia wielu schorzeń – w tym depresji. 

Efekty, które można osiągnąć dzięki sesjom HBOT, to, między innymi:

  • redukcja obrzęku mózgu,
  • poprawa krążenia krwi i transportu tlenu,
  • zwalczenie hipoksji (niedotlenienia organizmu),
  • polepszenie metabolizmu w tkankach nerwowych,
  • ochrona i odbudowa uszkodzonych obszarów mózgu.

Sesje w łagodnej komorze hiperbarycznej przyczyniają się do łagodzenia objawów zaburzeń neurologicznych, które, jak dowodzą liczne badania, przyczyniają się do rozwoju depresji u chorego. Ponadto, dzięki pracy badawczej dr Paula G. Harcha wiemy także, że HBOT jest również skutecznym wsparciem w leczeniu PTSD – zespołu stresu pourazowego, który często towarzyszy stanom depresyjnym.