Komory hiperbaryczne od kilku lat zyskują coraz większą popularność w naszym kraju. Wiele osób decyduje się na zabieg hiperbarii tlenowej ze względu na dobroczynne działanie jakie ze sobą niesie – między innymi poprawę odporności, wyglądu skóry, czy też wydolności organizmu. Nie są to jednak jedyne zalety korzystania z oxyterapii. Spora część zainteresowanych często stresuje się przed pierwszym zabiegiem, ponieważ nie wie, jak się do niego przygotować. Uspokajamy – nie ma czego się bać, a wszystkie nurtujące pytania dotyczące przygotowań do sesji w komorze hiperbarycznej znajdziesz w poniższym artykule.
Czego nie robić przed sesją w komorze hiperbarycznej?
Zabieg hiperbarii tlenowej, choć korzystny dla całego organizmu, może nie przynieść oczekiwanych rezultatów, jeśli przystąpimy do niego bez uprzedniego przygotowania. Przede wszystkim należy pamiętać, żeby nie spożywać alkoholu minimum 12 godzin przed sesją w komorze hiperbarycznej. Alkohol jest silnym rozpuszczalnikiem tlenu, co oznacza, że wchłania go z powietrza wokół siebie. Dlatego też, picie alkoholu przed tlenoterapią hiperbaryczną może zmniejszyć skuteczność leczenia.
Należy także pamiętać, że na dwie do trzech godzin przed zabiegiem nie wolno palić tytoniu. Papierosy zawierają duże ilości szkodliwych substancji, które mogą wywołać reakcje chemiczne w komorze hiperbarycznej. Ponadto, dym papierosowy może osłabić działanie tlenu, który jest podawany podczas zabiegu.
Bezpośrednio przed sesją w komorze hiperbarycznej nie powinno się spożywać ciężkostrawnych posiłków ani napojów gazowanych. Podobnie sprawa wygląda z kosmetykami – nie należy stosować perfum, produktów do stylizacji włosów ani kremów i balsamów do ciała. Makijaż również powinien zostać uprzednio zmyty, a szkła kontaktowe i protezy zębowe – wyjęte.
Jak się ubrać do komory hiperbarycznej?
Strój do komory hiperbarycznej powinien być bardzo prosty. Koszulka i spodenki wykonane w stu procentach z bawełny to najlepszy wybór. Przed rozpoczęciem zabiegu należy także pozbyć się butów, akcesoriów i biżuterii. Pamiętajmy też, aby nie wnosić do komory niepotrzebnych rzeczy. Absolutnie zabronione jest zabranie ze sobą zapalniczek, zapałek, baterii, materiałów łatwopalnych, syntetycznych i metali.
Tlenoterapia hiperbaryczna pomaga w leczeniu wielu chorób, a także wpływa na ogólny stan organizmu. Zawarte w powyższym tekście wskazówki, to klucz do udanego i bezpiecznego zabiegu – warto więc o nich pamiętać przed wizytą.