ul. Gen. Józefa Hallera 5 | Grudziądz

Komora Hiperbaryczna Grudziądz ZDROWIE

Jak oczyścić swój organizm po kontakcie ze smogiem? – HBOT

Spis treści

Smog to jeden z głównych problemów ekologicznych na naszej planecie. Do niedawna zagrażał mieszkańcom większych miast, takich jak Londyn czy Warszawa, obecnie jednak stanowi niebezpieczeństwo także w mniejszych aglomeracjach, nawet takich jak Grudziądz czy Włocławek. Szerzące się zatrucie powietrza wpływa negatywnie na zdrowie osób, które zmuszone są oddychać spalinami i dymem z fabryk. Po dłuższym kontakcie ze smogiem należy oczyścić swój organizm – jak zatem to zrobić?

Czym jest smog?

Smog to rodzaj zanieczyszczenia powietrza występujący pod postacią mgły, które powstaje gdy pewne substancje zanieczyszczające mieszają się ze sobą w obecności światła słonecznego. Słowo „smog” jest połączeniem słów „smoke” (dym) i „fog” (mgła). 

Smog powstaje w wyniku emisji szkodliwych substancji poprzez spalanie nieodnawialnych źródeł energii, takich jak węgiel czy ropa, a także poprzez użytkowanie samochodów spalinowych. Najczęściej występuje w dużych miastach, gdzie panuje gęsty ruch uliczny i prowadzona jest działalność przemysłowa na szeroką skalę. Do zanieczyszczeń, które przyczyniają się do powstawania smogu, należą:

  • tlenki azotu
  • dwutlenek siarki
  • dwutlenek węgla
  • benzopireny

Obecnie, Polska klasyfikuje się na niechlubnym pierwszym miejscu rankingu dotyczącego najbardziej zanieczyszczonych krajów Europy.

Oczyszczenie ze smogu dzięki hiperbarii tlenowej

Jednym ze skutecznych sposobów na oczyszczenie organizmu ze smogu jest tlenoterapia hiperbaryczna (HBOT). Polega ona na tym, że pacjent znajduje się w komorze, w której panuje atmosfera bogata w tlen. Cała sesja trwa około jednej godziny. Dzięki temu do jego organizmu dostaje się aż 3 razy więcej tlenu, niż w normalnych warunkach.

Terapia tlenowa hiperbaryczna jest szczególnie polecana osobom, które cierpią na astmę, alergię, nadciśnienie oraz choroby układu krążenia. Warto jednak pamiętać, że może ona być stosowana także profilaktycznie – np. w okresie jesienno-zimowym, kiedy stężenie smogu jest szczególnie wysokie. HBOT dotlenia wszystkie komórki i narządy w organizmie, dzięki czemu usprawnia ich pracę. Dzięki tlenoterapii poprawia się wydolność całego organizmu, który dzięki temu łatwiej radzi sobie z oczyszczaniem i usuwaniem wszelkich toksyn. Hiperbaria tlenowa może być stosowana zapobiegawczo, lub jako element terapii zmniejszającej negatywne skutki, które smog już spowodował.

Spis treści

Polecane artykuły