ul. Gen. Józefa Hallera 5 | Grudziądz

Komora Hiperbaryczna Grudziądz ZDROWIE

Hiperbaryczna terapia tlenowa – Pomoc w leczeniu oparzeń

Spis treści

Pozytywny wpływ tlenoterapii hiperbarycznej na ludzki organizm jest powszechnie znany. Podczas sesji HBOT pacjent przebywający w specjalnej komorze wdycha tlen o stężeniu wyższym niż atmosferyczne. Całość nie brzmi skomplikowanie, a potrafi przynieść niesamowite rezultaty. Zabieg ten wpływa pozytywnie na cały organizm, m.in., poprawia odporność i pomaga w leczeniu wielu chorób. Nieco rzadziej się słyszy o zbawiennym wpływie hiperbarii tlenowej na skórę. Dotlenienie komórek potrafi skutecznie przyspieszyć czas gojenia się ran. Czy zatem tlenoterapia hiperbaryczna może pomóc w leczeniu oparzeń?

Wpływ tlenoterapii na skórę

HBOT przynosi wiele korzyści, a jedną z nich jest poprawa wyglądu skóry. Kiedy wdychasz wysoko stężony tlen, Twój organizm jest w stanie lepiej przyswoić ten niezbędny do życia gaz. Zwiększony poziom tlenu prowadzi do poprawy krążenia krwi i zmniejszenia stanu zapalnego.

Lepsze krążenie krwi umożliwia dostarczenie większej ilości tlenu i składników odżywczych do komórek skóry. Przekłada się to na jej ogólny wygląd, dzięki czemu prezentuje się ona zdrowiej i młodziej. Tlenoterapia hiperbaryczna może również pomóc w leczeniu schorzeń, które mogą powodować problemy skórne – na przykład trądzik. Zwiększony poziom tlenu może pomóc w zabiciu bakterii wywołujących tę chorobę, a także przyspieszyć proces gojenia się ran.

Hiperbaria tlenowa na oparzenia

W przypadku oparzenia, skóra ulega uszkodzeniu i nie jest w stanie chronić organizmu przed infekcją. Może to prowadzić do groźnych powikłań zagrażających życiu pacjenta. Hiperbaryczna terapia tlenowa pomaga w leczeniu powstałych infekcji poprzez zwiększenie ilości tlenu, który organizm może wchłonąć. Pomaga to w zabiciu bakterii wywołujących infekcję. Sesje w hiperbarycznej komorze tlenowej mogą również pomóc w zmniejszeniu bólu i obrzęku związanego z oparzeniami. To także dobry sposób na przyspieszenie procesu gojenia ran.

W przypadku poważnych oparzeń, leczenie odbywa się zazwyczaj w szpitalu. Hiperbaryczna terapia tlenowa w takim wypadku jest zazwyczaj stosowana przez 2-3 godziny dziennie, 5-7 dni w tygodniu. Należy pamiętać, że HBOT powinno się traktować jako uzupełnienie planu leczenia oparzeń, nie jako jego jedyną formę.

Spis treści

Polecane artykuły