Liczba pacjentów odwiedzająca gabinety dermatologiczne zwiększa się każdego roku. Spory odsetek zgłoszeń dotyczy wszelkiej maści alergii objawiających się, między innymi, wysypką lub pokrzywką na skórze. Zmiany zachodzące na ciele potrafią być uciążliwe i często niosą ze sobą szereg innych dolegliwości, takich jak swędzenie czy pieczenie. Na szczęście, istnieje pewien sposób na złagodzenie objawów alergii skórnej – tlenoterapia hiperbaryczna.
Jak tlenoterapia wpływa na skórę?
Tlenoterapia, znana również jako hiperbaryczna terapia tlenowa (HBOT), jest zabiegiem medycznym, który polega na inhalacji tlenu w wysokim stężeniu przez krótki okres czasu. Zabieg ten może być stosowany w leczeniu wielu chorób i dolegliwości, w tym chorób skóry.
Hiperbaria tlenowa może pomóc w leczeniu trądziku, łuszczycy, egzemy, a także oparzeń i odmrożeń. Zabieg jest bezpieczny i skuteczny, a jego działanie polega na tym, że tlen w wysokim stężeniu zwalcza bakterie i stany zapalne. Tlenoterapia jest szczególnie skuteczna w leczeniu trądziku, ponieważ pomaga zmniejszyć zaczerwienienia. Hiperbaryczna terapia tlenowa może być stosowana zarówno w leczeniu przewlekłych, jak i ostrych stanów zapalnych skóry. Zabieg jest bezpieczny dla większości osób, a wykonywanie go może pomóc zmniejszyć objawy chorób skóry.
Tlenoterapia hiperbaryczna a alergia skórna
Tlenoterapia jest bardzo skuteczna w leczeniu alergii skórnej, ponieważ pomaga zwalczać bakterie i wirusy, które mogą ją powodować. Jest to bardzo bezpieczna metoda leczenia, która nie wymaga przyjmowania żadnych leków i antybiotyków.
Tlen, który pacjent wdycha podczas sesji w komorze hiperbarycznej posiada wiele właściwości leczniczych. Przede wszystkim stymuluje procesy regeneracyjne, dzięki czemu wszelkie ślady, obrzęki i zaczerwienienia wywołane alergią szybciej znikają, a sama skóra jest w stanie odbudować się w krótszym czasie. W dodatku, odpowiednio dotlenione komórki i tkanki powodują, że ciało lepiej radzi sobie z wysypkami i łuszczeniem się skóry. Zabieg HBOT powoduje także wzmożenie produkcji antyoksydantów, które zapobiegają lub opóźniają powstawanie uszkodzeń komórek i tkanek spowodowanych przez działanie wolnych rodników. Jest to zatem świetna metoda na załagodzenie i walkę z objawami alergii skórnej.