ul. Gen. Józefa Hallera 5 | Grudziądz

Komora Hiperbaryczna Grudziądz ZDROWIE

Choroba dekompresyjna – leczenie tlenoterapią

Spis treści

Jeśli lubisz nurkować, z pewnością obiło ci się o uszy pojęcie choroby dekompresyjnej. Schorzenie to dotyka wiele osób, mających styczność z nagłymi zmianami ciśnienia. Istnieje kilka sposobów na leczenie choroby dekompresyjnej – jednym z nich jest zabieg w komorze hiperbarycznej.

Choroba dekompresyjna – co to?

Choroba dekompresyjna, zwana inaczej kesonową, to schorzenie, które może rozwinąć się u nurków i innych osób przebywających w warunkach wysokiego ciśnienia, w tym także u kosmonautów i pilotów. 

Jest to choroba o podłożu neurologicznym, która powstaje w wyniku nagłego lub powolnego zmniejszania się ciśnienia otoczenia – na przykład w momencie wypływania nurka na powierzchnię. W wyniku tego dochodzi do rozszerzenia się naczyń krwionośnych i wydzielania płynu z komórek ciała. Prowadzi to do powstania stanu zapalnego i uszkodzenia tkanek.  Choroba dekompresyjna może prowadzić do poważnych uszkodzeń organizmu, a nawet śmierci.

Leczenie choroby dekompresyjnej w komorze hiperbarycznej

Łagodne objawy choroby dekompresyjnej z reguły mogą być leczone w domu. Należy wtedy odpoczywać w spokojnym miejscu i pić dużo płynów. Można także zażyć dostępne bez recepty środki przeciwbólowe, takie jak ibuprofen, aby złagodzić ból.

W przypadku poważniejszych objawów, konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem w kwestii leczenia. Częstą formą walki z chorobą dekompresyjną są zabiegi w komorze hiperbarycznej. Zabieg w komorze hiperbarycznej polega na tym, że nurkowie są wprowadzani do komory, która jest napełniana tlenem o ciśnieniu wyższym niż atmosferyczne. W czasie zabiegu pacjenci mogą się w pełni zrelaksować i odpocząć, a także mogą oddychać tlenem o wysokim stężeniu. Zabiegi w komorze hiperbarycznej są bardzo skuteczne i mogą uratować życie nurka.

Leczenie choroby dekompresyjnej – etapy

Leczenie choroby dekompresyjnej w komorze hiperbarycznej przebiega w trzech etapach. Pierwszy etap to tzw. faza kompresji, która polega na wprowadzeniu pacjenta do komory hiperbarycznej i podaniu mu tlenu pod ciśnieniem. W tym czasie lekarz monitoruje stan chorego. Drugi etap to tzw. faza dekompresji, która polega na stopniowym zmniejszaniu ciśnienia w komorze hiperbarycznej. W tym czasie pacjent może odczuwać ból głowy i nudności. Lekarz może podawać mu leki przeciwbólowe i uspokajające. Trzeci etap to tzw. faza rekonwalescencji, która polega na powrocie do normalnego życia. W tym czasie pacjent może odczuwać zmęczenie i senność. Lekarz może zalecić mu odpoczynek i stosowanie leków przeciwzapalnych.

Spis treści

Polecane artykuły